Kefirden Ekşi Ekmek Mayası: 9. Gün

Merhabalar hava kapalı ve yağmurluda olsa, sevdiklerinizle beraber güzel bir hafta sonu tatili diliyorum.

Bu gün dokuzuncu günümüz nihayet sona ulaştık elhamdülillah.Mayayla olan heyecanlı yolculuğumuz sabrın sonunda neticeye ulaştı.Maya istediğim kıvamda gördüğünüz gibi iki katı kabardı.Esas bundan sonrası önemli, mayayı hazırlamak kadar, uygun kıvamda yoğurup ekmeği hazırlamak,yine bu işlemde sabır istiyen uzun süren süreç.Sekizinci günde belirttiğim gibi   akşamdanda mayayı besleyip sabaha yoğurmaya hazır hale getirdim.

Aynı şekilde evlerinizde hiç bir kabartıcı madde kullanmadan orantılı olarak su ve un kullanıp organik doğal ekşi maya hazırlayabilirsiniz,bu yöntem  eskiden mayanın sanayileşmediği zamanda köylü hanımların uyguladığı yöntem,çok az olsada şimdi hala bazı yörelerde yöntemi uygalayıp kullananlar var.Benim bildiğim karadenizde Vakbıkebir  ekmeğinde hala uygulanıyor,özelliğide oradan geliyor ekşi mayalı odun fırınında pişen  ekmek.

Ekmek yapımı aşamasını bir daki yazımda yazacağım,yazımı burada tamalamak istiyorum.Mayayı dolapta tutarsanız 3 günde bir çıkarın besleyin,eğer dışarda tutacaksanız,her gün tarifde olduğu gibi eşit miktarda su ve unla besleyin.

Mayayı dondurmak istiyorsanız buzluğa atabilirsiniz,akşamdan dolabınızın soğutucu bölümüne indirip,bir saat önceden oda sıcaklığına çıkarın,oda sıcaklığında çözüldükten sonra tekrar mayayı suyla, unla besleyip ekmeğinizi yoğurabilirsiniz. Hazırlayacak olanlara şimdiden kolay gelsin.

Kefirden  ekşi ekmek mayası 9. gün

Kefirden ekşi ekmek mayası 8. gün.

Kefirden ekşi ekmek mayası 7. gün.

Kefirden ekşi ekmek mayası 6. gün.

Kefirden ekşi ekmek mayası 5. gün.

Kefirden ekşi ekmek mayası 4. gün.

Kefirden ekşi ekmek mayası 3. gün.

Kefieden ekşi ekmek mayası 2. gün.

Kefirden ekşi ekmek mayası 1. gün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir