Sütlaç

Sütlaç

Merhabalar. Damadım internette bir sütçüyle ilgili yazı görünce kızımı e-posta ile durumdan haberdar etmiş. Kızım da yazıyı okuyup, diğer sitelerde yazanları da bulunca bu fırsatı kaçırır mı, anne sütçü buldum diyerek bana heyecanla söyledi. Sütçüye heyecanını anlatan güzel bir e-posta yollayıp sütü ısmarladı. Ertesi günü sütçü kapımızda sevinçle sütü aldık. Aldık almasına da kızım ısmarlarken mandıra sütü buldum diye on kilo ısmarlamış. Haydi beş kilosunu yoğurt yaptık gerisini ne yapsak diye düşünürken. Anne bir kısmını sütlaç yap dedi. Hem de ziyan olmaz bal torunuma yediririz. Geri kalanını da dolaba koyduk .Kızım yeni bir şey icat etmiş edasıyla sütler kaynayana kadar heyecanla sevincinden başından ayrılmadı, böylece sütleri değerlendirmiş olduk ziyan olmadan şükür. Yoksa komşulara çıkıp taze süt ister misiniz diye soracaktık, sormamıza gerek kalmadı. Tabii bu arada kızım komşulara da bulduğu sütçünün müjdesini verdi. Uzun zamandır doğal süt arıyorduk ve herkes de bundan haberdardı. Bir dahaki sefere onlar da ısmarlayacak. Herkesin evine taze süt girmiş olacak. Benim de çocukluk anılarım canlandı süt macerası sırasında, babaannem canlandı gözümün önünden filim şeridi gibi. Bu kadar heyecanlanmamızın sebebi doğal süt bulamayışımızdan kaynaklanıyor. Neyse yazıyı fazla uzattım galiba. Sütlaç bildiğimiz sütlaç, daha önce siteye fırın sütlaç yazmıştım ama bir de sadesi bulunsun dedim. Pişirmek isteyenlere kolay gelsin.

Malzeme Listesi:

  • 2 kilo süt kaynatılmış eğer pastörize kullanacaksanız kaynatmaya gerek yok
  • 2 su bardağı pirinç 240 gr lık bardak
  • 2,5 su bardağı toz şeker daha da fazla olabilir damak tadınıza göre
  • 1 veya 1,5 kilo su pirincin pişmesine göre

Tarif:

Pirinci ayıklayıp, yıkayıp suyunu ekledim ve pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirdim. Arada karıştırarak pirinçleri kaşık yardımıyla ezdim iyice muhallebi kıvamına gelmesini sağladım. Pirinçler pişerken devamlı karıştırmak gerekiyor dibine tutabilir. Pirinçleri tadarak pişmemişse biraz daha su ekleyip pişirebilirsiniz. Pirinçler suyunu çekince sütü ilave ettim fokurdayana kadar kaynattım. Bu arada kaynarken devamlı kaşıkla karıştırdım. Sonra şekerini ilave edip, şeker eriyene kadar kaynattım, ocağı kapattım. Sütlacı kaselere bölüp, soğuyunca servis yaptım. Afiyet olsun.

Not: Sütçüye ulaşmak isteyenler için e-posta adresi: aysun@gundonumu.biz.tr

Bu yazılarıda okumak isterseniz tıklayınız.

Fırın sütlaç

Damla sakızlı muhallebi

Saray muhallebisi

“Sütlaç” üzerine 3 yorum

  1. merhaba bende mandradan süt alıyorum aynen kızınız gibi bir kısmını yoğurt birazınıda sütlaç yapıyorum.çilek o kadar yakışmışki üzerine artık böyle servis yapıcam teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir