Ev Yapımı Nar Ekşisi

Nar Ekşisi

Merhabalar bu muhteşem lezzeti sizlerle paylaşmak istiyorum.Uzun süredir kullandiğimiz ev yapımı nar ekşisi,her sene sağ olsun dünürüm Fatma hanım bizlere kendi elceziyle yapar gönderirdi elleri dert görmesin.Kızım bu bayram eşinin memleketi Aydının Bozdağ Y enice köyüne tatile gittiğinde kayınvalidesiniz yaptığı tarifleri bir kenara not aldı.Aldığı not lardan da bir tanesi de nar ekşisi not almakla yetinmeyip, hatta kendi  hazırlayıp pişirdi bana getirdi resimde gördüğünüz kızımın hazırlayıp pişirdiği nar ekşisi.Tabi banada yazıp sizlerle paylaşmak düştü.Bu yazıyı yazmak için biraz geç oldu ama seneye narlar yeni olmaya başladığı  zaman oldukça işinize yarar.Fatma hanınım dediğine göre bilhassa ekşi yabani narlardan daha lezzetli oluyormuş.

Nar ekşisini  annesi (kayınvalidesi)daha kırmızı rengine dönmeden ekşi nardan pişiriyor,bu zamanda olmamış ekşi nar bulamadığı için,bahçeden topladığı olgunlaşmış ekşi nardan hazırladı,rengi onun için  koyu bordo,bizim daha önceki tükettiklerimiz uçuk pembe rengindeydi.Tadını sorarsanız bana göre muhteşem kızım getirincebardak bardak içmek istedim,o kadar iştah açıcı.Gelelim tarife,yapımıda tahmin ettiğim  kadar zor değilmiş okuyunca sizlerde göreceksiniz,bir de üstelik hazırladıktan sonra muhteşem ev yapımı nar ekşisini  elde etmiş olacaksınız.Zaten bir kere kullanmaya başlayınca bu lezzetten vaz geçemeyeksiz size garanti verebilirim.Fatma hanıma teşekkür ediyorum güzel tarif için.Mügenciğim seninde elerine sağlık.

Daha koyu kıvamda olmasını isterseniz kaynatma süresini biraz daha uzatın,kıvamı anlamak için tırnağınıza 1 damla dökün,akmadan olduğu yerde duruyorsa kıvam olmuş demektir. Şimdiden hazırlayacak olan herkese kolay gelsin.

Fatma hanım koca koca kazanlarda kaynattıkları zaman içine acısını alması için bir tane biber,sivri veya kırmızı biber  olması farketmezmiş ikisin den biri olabilirmiş,sivri biber kaynadıkça acısını alıyormuş.Kızım hazırladığına koymamış.

Nar Ekşisi

Kıvamını daha iyi farkedebilmeniz açısından tabağa koyup resmini çektim,kaynadıktan sonra pekmezden biraz daha akışkan oluyor,bardakta tam belli olmuyor

Malzeme Listesi:
Bu malzemeden yaklaşık 600 ml nar ekşisi çıkıyor

  • 3 kilo kadar olmamış nar(ekşi olgun narda olabilir,özellikle ekşi nar olması gerekiyor)
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Tarif:

  • Narları ikiye bölelim,büyükçe leğenin için de böldüğümüz narı kestiğimiz kısım avcumuzun içinde kalacak şekilde elimize alalım,tahta kaşıkla hafif hafif  sırtına vuralım,narlar leğene tane tane düşecektir,mümkünse bu işlemi eviyenin içinde yapalımki etraf kirlenmesin.
  • Tanelerinin içine beyaz kısmı düşerse içinden çıkartalım,bu işlem püf noktası çıkarmazsak pişerken beyaz kısımlar acı tadı verecektir,taneleri  çelik süzgece alalım,çelik olması önemli,çelik sert olduğu için sıkarken tanelerinde hiç suyu kalmayacaktır,elimizle iyice ezerek suyunu çıkaralım,son bir işlemle çekirdekleri sıkıp atalım.
  • Sıktığımız suyu iki kere çok ince delikli  süzgeçten geçirelim,pişirme kabımıza boşaltalım,ocakta yaklaşık 45,50  dakika koyu kıvam alana kadar  pişirelim,nar ekşimiz pişerken yarıya inecektir,yarıya indikten sonra 1 tatlı kaşığı tuzumuzu atıp 5 dakika daha kaynatalım,ocağı kapatıp soğumaya bırakalım,iyice soğuduktan sonra cam kabımıza koyup kullanmak üzere buz dolabının soğutucu bölümünde saklayalım,buz dolabında 1 sene boyunca kullanabilirsiniz bozulmuyor,durdukça rengi açılacaktır,dahada lezzetlenecek,içine tuz atılmasının sebebi fermantasyonunu önlemek için,tuz atılmassa mayalanma işlemi devam eder şarap olmaya başlar.Afiyet olsun.

Bu yazılarıda okumak isterseniz tıklayınız.

Koruk ekşisi yapımı

Ev yapımı limonata

Ev Yapımı Ketçap

Ev yapımı Taze Helim Peyniri

“Ev Yapımı Nar Ekşisi” üzerine 2 yorum

  1. Saliha şimdiden kolaygelsin deyip sorunu geçiyorum.Meyve sıkacağında olmaz çünkü narın beyaz kısmının acılığıda meyva sıkacağından geçer nar ekşisinin tadını bozar,lezzeti aynı olmaz.Sadece tanelerinin olması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir