Ev Yapımı Bulyon:Et Suyu

Sımsıcak bahar gibi güneşli Denizli sabahından merhabalar,haftanız hayırlı bereketli geçsin inşallah.Yine arşivde hazırladığım yazılardan biri daha,hemen hemen herkesin evinde kendi yaptığı değişik şekilde baharatlayıp hazırladığı et suyu ,bu da benim ev de uyguladığım et suyu.

Malzeme Listesi:

 • 750 gr kuzu kemiği(danada kemiğide olabilir)
 •  1 tane kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tane defne yaprağı
 • 8 tane tane  karabiber
 • 2 parça  biberiye(yaklaşık 1 tatlı  kaşığı kuru biberiye)
 • 2 parça dağ kekiği(yaklaşık 1 tatlı kaşığı kuru kekik)
 • 1 çay kaşığı tuz
 • koyu bir suyu olmasını isterseniz,1 tane havuç,patates,kereviz de  kullanın(ben kullanmadım)
 • tencerenin yarısını 4 parmek geçecek kadar  su pişirmek için(yaklaşık 2,3 litre)

İçine kullandığım baharatlar.Defne yaprağı,dikenli gibi olan biberiye,çiçekli olan dağ kekiği,tane karabiber.

Tarif:

 1. Bütün malzemeleri tencereye alalım,kemiğin  ilikleri suya akıncaya kadar 1 saat pişirelim,ben düdüklüde 45 dakikada pişirdim.
 2. Süzüp soğutalım,soğuyunca buzluğa koyacağımız kaplara bölüştürelim, buzlukta dondurup tek kulanımlık olarak buz dolabı poşetine koyalım,kullanacağımız zaman çıkarıp kullanalım,biz bir kısmını kızımın et suyu için aldığı buz kalıplarına döktük tablet bulyon oldular,bir kısmında folyo kaplara bölüştürdük buzlukta dondurduk.
 3. Bulyon yaparken püf noktası,keskin aromalı baharatları fazla kullanmadan kararında eklemek,defne ve kekik gibi,pişireceğiniz zaman içine atınca yemeğinizin tadını bastırmamalı, yemeği yerken karabiber pul biber ilevesi yapılabilir.
 4. Suyunu istediğiniz kadar artırıp eksiltebilirsiniz sizin buzluğunuzdaki yerine göre ayarlayın.
 5. Et suyunuzun koyu kıvamda olmasını isterseniz,pişerken  içine patates,havuç ,kereviz ilave edebilirsiniz,süzdükten sonra patatesi ve havucu,et suyuyla  birlikte rondadan geçirin daha koyu kıvamlı olacaktır,kimisi nişasta ilave ediyor ben nişastayı tecih etmiyorum onun yerine sebze ilave ediyorum yukarda belirttiğim gibi.Ek sebzeleri pişereceğimiz yemeğin türüne görede pişirirken ilave edebiliriz.
 6. Suyuna kimyon, kişniş veya başka baharat katabilirsiniz,ama pişireceğiniz çorba veya yemeğinizin türüne göre sonradan pişerken ilave etmeniz daha güzel olur,her yemekte her baharatı sevmeyebilirsiniz damak tadınıza göre sonradan ilave edebilirsiniz.Şimdiden hazırlayacak olanlara kolay gelsin.

Bu yazılarıda okumak isterseniz tıklayınız.

Ev yapımı erişte

Ispanaklı erişte

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir