Organik Sebze Ve Meyveler

Merhabalar, organik sebzelerin boyutları minik olmasına rağmen içleri sert ve kütür kütür tazeler. Marketlerden aldığımız meyve ve sebzelerden daha uzun süre dayanıyorlar. Yukardaki resimde gördüğünüz havuçlar büyük göründüğüne bakmayın orta parmağım büyüklügün de kabak, ebegümeci, elma, portakal, muz  bunların resmini çektim. Kabağı tatlı olarak pişirdim,  kısa sürede lokum gibi pişti.

Şu günlerde  genetiği bozulmuş (GDO’lu) tohumların ithalatını, yem ve gıda sanayiinde kullanımını kolaylaştıran yasa tasarısı ilgili komisyonda onaylandı. Her ne kadar anlamasam da kızımın anlattığına göre çok ciddi durum. Artık ülkemizde de genetiği oynanmış tohumların satılması söz konusu.

Televizyonlarda tohumlarla ilgili programları kaçırmayıp dikkatlice dinlemeye çalışıyorum. Bilim adamlarının söylediğine göre, bu genetiği bozulmuş tohumlardan üretilen sebze meyveler tüketildiği zaman sağlığımız açısından bizlere tehlike arzediyor.  Duyarlı vatandaş olarak  organik üreticilerine  destek amacıyla naçizhane bu konuyu okuyucularla paylaşmak istedim.Gerçi bir çok kişilerin  benden daha çok bilgisi var vede bu konuda duyarlılar  eminim.

Karşıt görüşte olanlar ise yapılanın doğru olduğunu kanıtlamak için uğraşıyor. Aklı selim insanlar olarak  söylenenlerin bizler için gerçekten tehlikeli olduğu kanısındayım. İlerleyen yıllarda zaten ortaya çıkacak, keşke şimdiden önlem alınıp ülkemize gelmesini yasaklayabilseydik, bir çok insanın sağlık ve hayatını tehlikeye sokmadan.

Çocukluğumda  meyveleri yerken tadına doyamıyorduk, kendine has kokuları, lezzetleri vardı. Bu zamanda o lezzet yok artık, al benisi yüksek hormonlu bir birinin aynı,kusursuz makinayla üretilmiş gibi meyveler tezgahlarda sıralanmış durumda. Dileğim bizi yönetenlerin genetiği değişmiş tohumlara verdiği desteği, organik sebze meyve üreten üreticilere de verip, sağlıklı sebze meyve üretiminin çoğalmasını herkese  ulaşabilmesini  sağlaması inşallah.

Bizim bulunduğumuz semtte ki organik pazarın yeri buradan ulaşabilirsiniz.

Benim bildiğim pazarın haricin de bir başka şatışyeri de Beylikdüzü  Migrosun arkası Kule çarşı’nın için de Eko Organik şatış yeri bulunmakta.Kule çarşının hemen yanın da acı badem hastanesi  var. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir