Şeftali Reçeli

Şeftali Reçeli

Merhabalar şeftalinin bol zamanı reçel yapmak için en uygun zaman.Ben de hazırladım sıra geldi yazmaya.Şefteli reçeli öbür reçellerden biraz daha uğraştırıcıdır.Akşamdan şekere yatırıp sabah pişirilirse dahada çabuk olur.Dedektif Habib kuzu minik parmaklarıyla iş başında kalite kontrol yapıyor.Kalite kontrolden geçersek siteye yazabileceğim .Neyseki kalite kontrolden geçtik onayımızı aldık gönül rahatlığıyla siteye yazabilirim artık.

Malzeme Listesi:

  • 1 kilo şeftali(yaklaşık 5 tane)
  • 1,800 gr toz şeker( 200 gr lık 9 su bardağı)

Şeftali Reçeli

Tarif:

Şeftalinin kabuğunu soyup alma dilimi gibi doğradım.Soyduğum kabukları ve çekirdeğini bir kenara ayırdım.Akşamdan tencereye şeftaliyi koydum.Üstüne şekeri döktümSabahleyin ocağa oturtup ateşte şekerin erimesini ve kaynamasını bekledim.Kaynayınca şeftalilerin tanelerini kevgirle bir kaseye aldım.İçine kenara ayırdığım çekirdekleri ve kabukları koyup şerbet koyulaşıncaya kadar kaynattım arada bir çıkan köpüğünü aldım.Çekirdeği ve kabuklarını çıkartıp şeftali tanesini koydum. İçine 3,4 damla limon sıkıp 3 dakika kaynattım.Ocaktan indirdim.Ilıyınca kavanazlara koyup kaldırdım.Afiyet olsun.

not:Şeftalinin çekirdeğini ve kabuğunu koymamızın nedeni suyunun renginin koyulaşmasını sağlamak için.Reçel kaynatırken başından ayrılmamak gerekir ocağa taşabilir.Koyulaşıp ,koyulaşmadığını kaymamaya başladıktan 15 dakika sonra küçük bir kabda soğutarak öğrenebiliriz.Koyulaşmamışsa birazdaha kaynatmamız gerekir.Şekeride önemli bazen 1 tane limonda sıksan şekerlene biliyor her markayı denedim sadece Şafak marka şeker şekerlenmedi.

Bu yazılarıda okumak isterseniz tıklayınız.

Doğal meyve suyu

Havuç reçeli

Kızılcık Reçeli

“Şeftali Reçeli” üzerine 2 yorum

  1. fatoşçum yemeklerin hepsi birbirinden güzel gözüküyor birde reçele uzanan bir el gözüküyor o acep Mustafa Habib Paşanın elimi 🙂 ….. hepinize selamlar

  2. evet Mustafa Habib paşanın elleri reçeli kalite kontrol yapıyor.Bende de herkese selamlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir