Mutfak Penceresi

Anne Kız Mutfak Maceraları…

 

Mayalı Hamur Hazırlamak!

 

Kabarıp Mayalanmış Hamur

Merhaba, bu sabah annem pizza yapımıyla ilgili gelen bir yorumdan bahsetti. Murat Bey adlı bir okuyucumuz, hamur konusunda yaşadığı sıkıntıyı anlatmış. Bu bana ilk hamur mayladığım zamanı hatırlattı. Sanırım liseye yeni başlamıştım. Mutfakta değişik denemeler yapıyordum ara sıra. Annemin kalesi olan mutfakta birşeyler yapmak çok zordu o zamanlar, gerçi hala zor! Malum annelerin en titiz olduğu ve egemenliklerini ilan ettikleri yer mutfak :). Neyse, annemden gizli ilk hamurumu denemiştim. Sonuç fiyasko! Yaş maya paketlerinde herhangi bir talimat, kullanım klavuzu yoktu ve ben, geçmiş gün, ne yaptığımı bile hatırlamıyorum o zamanlar. O olaydan sonra uzunca bir süre de hamur maylamayı denemedim. Taa ki evlenene kadar. Ve kendi mutfağımda, özgürce ilk denememi yapıp başarılı olduğumda dünyalar benim olmuştu. O gün bugündür hamur mayalamak bir eğlence halini aldı benim için.

Murat Beyin yorumu üzerine yaş ve kuru mayalarla hamur kabartma üzerine bir yazı yazmaya karar verdim. Bu işi ilk kez yapacaklara bir klavuz olur umarım. Ayrıca evde ekşitme yoluyla hazırlanan ekşi ve tatlı mayalar var. Bunlar tamamen doğal yollarla hazırlanıyor. Ama bunu bir başka yazıya konu edelim. Şimdilik ilk deneyenleri yüreklendirelim. İşte yeni başlayanlar için hamur mayalama klavuzumuz!

Başarılı hamur mayalamanın sırrı markette başlar. Aldığınız mayaların üretim tarihlerinin yakın olmasına ve mayanın uygun koşullarda saklanmış ve bozulmamış olmasına dikkat edin.

 1. Yaş maya alırken soğutucuda saklandığından, tarihinin yeni olduğundan ve mayayı elinize aldığınızda paketin şişkin olmadığından emin olun! Yaş maya sıcak gördüğünde aktifleşir ve kabarmaya başlar. Bu da küp değil de dışa doğru genişlemiş bir paketten kolayca anlaşılabilir. Kokusuna da bakın çok keskin ve ekşi kokmamalı.
 2. Kuru maya ise daha kolay uygulanan ve bozulma ihtimali daha düşük olan bir ürün. Kuru (toz haldeki/instant) mayalar küçük tek kullanımlık paketlerde de, büyük paketlerde de kolayca bulunabiliyor. Yeni başlayanlara ölçüyü tutturmaları için tek kullanımlık paketleri öneririm.

İşin en zor kısmı bitti. Mayayı doğru aldıktan sonra gerisi çok daha kolay!

Mayalama işi için temelde lazım olan şey kuru maya için de yaş maya için de aynıdır: ılık su, maya ve şeker. Ilık su bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar; şeker onları besler. Ama bu ılık su çok görece bir tabir nasıl ılık, şeker ne kadar derseniz, yaş maya için örnek bir mayalama tarifi yazalım.

ÖRNEK YAŞ MAYALI HAMUR HAZIRLIĞI

 • 1 paket yaş maya (42 gr. küp paket)
 • 1 bardak ılık su (ılık tabiri aşağıda anlatılacak)
 • 1 yemek kaşığı toz şeker (miktarı aşağıda anlatılıyor)
 • 1 kilo un
 • ılık su (yoğururken kullancağız)
 • tuz

Mayayı Aktifleştirme

Derin bir kaseye ya da su bardağına mayayı ufalayın. 1 kaşık şekeri ekleyin.

(Not: Şeker miktarı hazırladığınız hamura ve tarife göre değişim gösterir. Örneğin açma mayalarken 2 ya da daha fazla tepeleme yemek kaşığı şeker kullanırken, normal bir ekmek tarifinde 1 silme yemek kaşığı şeker kullanırız. Hamurumuzun ne kadar tatlı olmasını istediğimiz bu miktarı etkiler. Hatta kimimiz tarife göre mayayı şeker yerine bal ya da pekmez gibi malzemelerle bile aktifleştirebilir. Standart bir hamur için bir dolu yemek kaşığı şeker yeterlidir.)

Ilıttığız suyu maya ve şekerin üzerine ekleyin.

(Not: Su ne kadar ılık olmalı? İşte temel soru. Suyunuz, serçe parmağınızı batırdığınızda 10’a kadar sayıp parmağınızı yakmayacak kadar ılık olmalı. Daha sıcak olursa mayanızı muhtemelen bozacak ve kabartmayacaktır. Daha soğuk olursa da, mayanızın aktifleşmesi daha uzun zaman alacaktır. Su yerine tarife göre süt ya da başka sıvı karışımları kullanılabilir. Örneğin süt ve su, süt ve sıvı yağ, süt ve erimiş tereyağı, vs. Standart bir mayalı hamur için sadece su yeterlidir. Ama süt ve diğer malzemelerden eklerseniz elbette hamurunuzun lezzeti ve besleyiciliği artacaktır.)

Maya aktifkeştirmek için gereken yalnızca su, şeker ve mayadır!

Bundan sonrası zevkli kısmı! Parmaklarınızla şekeri ve mayayı suda eritene kadar mıncıklayın! Ve beklemeye başlayın.. Bu arada maya kabarıp taşacağı için bardağınızı ya da kasenizi daha geniş bir kaba oturtmanızı öneririm. Bu hamuru yoğuracağımız kap olur genelde. Ancak kaseniz yeterince büyükse buna gerek kalmayabilir. Kabarma işi çok uzun sürmez. Maya köpük köpük kabarır ve koyduğunuz kabı doldurur. Çok uzun süre beklerseniz maya ekşimeye ve sönmeye başlar. Hamur mayalarken tek işinizin bu olmasına ve mayayı uzun süre aktifleştirmemeye dikkat edin. Köpürüp taşan mayayı hemen un ve suyla yoğurmaya başlayın. ( Köpürme yaklaşık 10 dakikada gerçekleşir. Su ve oda sıcaklığına göre 15/20 dakika da olabilir. Daha uzun sürer ya da köpürmezse maya bozuk demektir.)

(Not: İki tür mayalama yöntemi vardır. Birincisi bizim de anlattığımız gibi bir kabın içinde mayayı aktifleştirip ondan sonra yoğurmak. İkincisi ise tarifte kullanılan unu yoğurma kabına alıp ortasına çukur açıp, mayayı bu çukurda aktifleştirmek. İkinci yöntemi hamur mayalama konusunda tecrübeniz arttığında kullanmanızı öneririm. Maya tutmaz ya da bir şeyler ters giderse ununuzu kurtarırsınız ve canınız daha az sıkılır. Ama inanıyorum ki bu klavuza harfiyen uyup, bir mayalama gerçekleştirirseniz başarılı olursunuz.)

Yoğrulup Mayalanmayı Bekleyen Hamur

Hamuru Yoğurma

Aktifleşen mayayı yoğururken unu da ılık suyu da azar azar ekleyin. Bir paket yaş maya 1 kilodan 2 kiloya kadar unu mayalamaya yetiyor. Yoğururken kullandığınız ılık suyun ne kadar ılık olduğu bu aşamada çok önemli değil. Su kaynar olmadığı sürece hamuru bozmayacaktır. Soğuğa dönük ılık bir su da işinizi görür. Hamurun kıvamına gelince. Mayalı hamur yumuşak tutulan bir hamur türüdür. Kabartma tozlu hamurlar gibi sert olmaz. Çoğu tarif cıvığa dönük hamur hazırlatır. Burada dikkat edeceğiniz, standart bir mayalı hamurda hamur yumuşak az da olsa ele yapışan bir kıvamda olmalıdır. Suyu buna göre ayarlayın. Elinize yapışması çok rahatsız ediyorsa, yoğurma esnasında sıvı yağ ile ellerinizi yağlayın. Hamuru top şekline getirip yoğurma kabına bıraktığınızda yavaşça yayılıyor olmalı. Hamurunuza koyduğunuz tuz miktarı tamamen zevkinize ve tarifinize bağlı bir parametredir. Biz böyle bir hamur için 1 tatlı kaşığı tuz kullanırız. Tuzu ılık su ekleme aşamalarından birinde eklemeye dikkat edin ki kolayca çözünsün ve hamurun içinde homojen dağılsın. Mayalı hamuru uzun uzun yoğurabilirseniz, pişen hamur çok daha lezzetli olacaktır. Buna gücüm yetmiyor diyorsanız dertlenmeyin! Mutfak robotunuz varsa, robotun yoğurma aparatıyla uzun uzun yoğurup son kıvamı elinizle verebilirsiniz. O da yoksa hamuru cıvık tutup iyice yoğurun ve mayalanmaya bırakmadan önce az daha un ekleyerek kıvamını verin.

Mayalama

Yoğurduğunuz hamuru kabınızın üzerine nemli temiz bir mutfak bezi serip (nemli bez kullanmak istemiyorsanız kuru bir bez de olur), en dışını da yoğurt mayalar gibi sararak evinizde ılık bir köşeye koyun. Burada yapılan temel hata hamuru ısı kaynaklarının tam üstüne oturtmak olur genelde. Sıcak bir fırının ya da kalorifer peteğinin üstüne konur hamur. Ama bu yanlış bir uygulamadır. Sıcağa maruz kalan alt kısım çabuk mayalanır ve pişmeye bile başlayabilir. Üst kısım geriden gelir. Hamur çok ekşi ya da içinde parça parça pişmiş sert kısımlar olan bir hale gelir. Bunun yerine hamur ısı kaynağına yakın konulacaksa belli bir mesafe uzağına koymak daha mantıklı. Soğuk havalarda bile ılık oda sıcaklığı mayalanma için yeterlidir. Sadece sabırla beklemek gerekir. Mayalanma işi 45dakika veya 1 saat sürebilir. Bu durum tarife göre değişim gösterir. Siz standart hamurunuzun mayalandığını açıp bakarak görebilirsiniz. Hamur başlangıç büyüklüğünün iki katı kadar kabardığında mayalanmış demektir.

Pişmeye Hazır Somuncuklar

Şekillendirme ve Pişme

Mayalanan hamurunuzu biraz yoğurup, yapmak istediğiniz şeye göre şekillendirin. Mesela bu hamurla küçük ekmek somuncukları yapacak olalım. Avucunuzu dolduracak büyüklükte parçalar koparıp yuvarlayın ve yağlı kağıt serili tepsiye dizin. Tüm hamuru şekillendirdikten sonra sönmüş olan hamurun tekrar kabarması için 15 dakika daha bekleyin. Daha uzun süre olursa hamur ekşimeye başlar. Bu sürenin sonunda hamuru önceden ısıttığınız (ekmek için) 200°C fırında 25 dakika kadar pişirin. (Fırınınızın ısı ayarına göre bu süre değişebilir. Ekmeklerinizin üzeri kızarana kadar pişirin.)

Pişen ekmeklerinizi tepsiden alıp bir beze sarıp ılıyana kadar beklerseniz yumuşacık ve lezztli olacaktırlar. Unutmayın mayalı hamur çok sıcak tüketilmez. Servis yapmadan önce mutlaka biraz ılımasını bekleyin. Afiyet olsun.

(Not: Kuru mayayı paketin üzerinde yazan talimata göre hazırlarsanız yine başarılı bir sonuç elde edersiniz. Kuru maya aktif maya olduğu için yaş maya gibi kullanmasanız da olur. Ama bu tarifi kuru mayaya uygulasanız da garantili bir sonuç elde edersizin. Unutmayın kuru maya yaş maya gibi çok kabarmaz ve daha az un kaldırır!)

Bu yazılarıda okuamk isterseniz tıklayınız.

Pratik Kahvaltı Ekmeği

Kuru Domatesli Ekmek

Soğanlı Ekmek

Buğday Ezmeli Ekmek

 

“Mayalı Hamur Hazırlamak!” hakkında 93 yorum var.

 1.  

  hamuru yaptım da bekliyorum, keşke önce sizi okusaydım diyorum içimden, herhalde olmayacak çocuklara yine hazır ekmek yedireceğim:(

 2.  

  Doğanay soyadlı okuyucuya hemen pes etmeyin tekrar deneyin ilki olmassa ikincisi mutlaka güzel olur.haydi şimdiden kolay gelsin.Hayırlı ramazanlar.

 3.  

  çok güzel bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık.

 4. Fatma Tekin
   

  Zühal hanım teşekkür ederiz güzel yorumunuz için

 5.  

  yemek yapmğa çalışırken rahatladığımı hissediyorum. çoğu zaman istediğm lezzeti yakalayamıyorum, malesef.
  hamur işlerini denerken, sizin dikkat çektiğiniz bilgilerin işime ÇOK yarayacağını düşünüyorum. gayretinizi ve özenli ifade tarzınızı çok sevdim. emeğinize sağlık…

 6.  

  Yaptım şu an mayalanmasını bekliyorum ama hiç tuz koymadım bilerek bütün verdiğiniz ölçüleride yarım kullandımki hani şaşar beşer diye piştikten sonra gene yorum yazarım.

 7.  

  bizde hamuru hazırladık bekliyoruz acaba kaç saat beklicez bilen varsa cevap yazsın..

 8. Fatma Tekin
   

  merhaba alara kusura bakma mailini yeni gördüm gündüz dışardaydım. Belki şu anda pişirmişindir ekmeğini sorunla ilgili cevabı mayalı hamur hazırlama yazısında detaylı yazıyordu gözünden kaçtı her halde.Ben yinede cevabını vereyim.Hamuru yoğurduktan sonra sarıp, 1saat bekleteceksin hamur iki katı olunca tekrar yoğurup şekil verip yağlı kağıt serili tepsiye alacaksınız, 15 dakika bekletip kızgın fırında pişireceksiniz.Yazıyı dikkatlice incelerek okuyun.Kolay gelsin.

 9.  

  Tarife göre yapmaya çalıştım, Şu anda ilk bekleme safhasında, bakalım sonu nasıl bitecek,

 10. Fatma Tekin
   

  Merhabalar erol eminim güzel olacaktır ellerinize sağlık.

 11.  

  çok nefis oldu, yanımdaki fırından aldığım yaş mayayı ufalayarak direk unun içine karıştırarak yaptım. Tam buğday unu kullandım. Bu hamurdan biraz mayalık ayırdım bir dahaki sefere Köy ekmeği olarak Çavdar ve kepekle karışık olarak deneyeceğim

 12.  

  valla bende bunun gibi bir hamur mayaladim ama bir turlu kabarmiyor ne yapmaliyim

 13. Fatma Tekin
   

  Merhabalar hanife niçin kabarmıyor acaba tarifdeki yazılanları uyguluyorsanız kabarmaması için hiç bir neden yok.Acaba mayanızın son kullanma tarihini okudunuzmu eğer son kullanma tarihi geçmişse hamurunuz kabarmaz.Hamuru yoğurduğunuz suyunuz veya sütünüz mü soğuk acaba hamurunuzu sarıyormusunuz yoğurduktan sonra açıkda bekleyincede kabarmaz yoğurduktan sonra hamuru sarmanız gerekir, aklıma bunlar geliyor.Mayanın son kullamma tarihi çok önemli.Eğer mayalama işlemini ilk defa yapıyorsanız bardağa şekeri koyun, yaş mayayı içine ufalayın kaşık yardımıyla şekerle harmanlayın , sonra ılık suyunuzu ekleyin kaşıkla yine karıştırın.10 dakika bardağın içinde mayayı bekletin.Göreceksinizki maya ayran gibi köpürecek, eğer köpürmüyorsa mayanız bozuk veya günü geçmiştir bunun dışında maya mutlaka aktifenir yani kabarır.Daha sonra ununuzu ve malzemenizi yoğurma kabınıza alınız, kabaran mayayla yoğurunuz, yoğurduğunuz hamuru 1 saat bekletip sonra pişirme aşamasına geçiniz.Yılmayınız birisinde olmazsa ikincisinde olur, hamur mayalama yazısını gözünüzden kaçan bir şey olup olmadığını kontroledip dikkatlice okuyunuz. Kolay gelsin.

 14.  

  Ya çok teşekkürler, hamur mayalamayı en ince ayrıntısına kadar anlatmışsınız. Bu konuda hep başarısız oldum, şimdi harfiyyen uygulayıp yeniden deneyeceğim.

 15. Fatma Tekin
   

  Kolay gelsin selin deneyiminin sonucunu paylaşırsan sevinirim

 16.  

  ben ekmeğin yogurma ve mayalama safhalarını hepsini sorunsuz yapıyorum çok güzel kabarıyor fırına kap içinde suda koyuyorum 200 derece de pişiriyorum kabuk oluyor ama fırına girdikten sonra kabarmıyor içi hamur kalıyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 17. Fatma Tekin
   

  Merhaba Günseli pişirma aşamanızda sorun yaşamanız fırınızdan kaynaklanıyor olabilir.Fırın kızgın olup birden pişirmesi lazım 25, 35 dakikada ekmeğiniz pişmiş olması lazım.veya şöyle deneyin ekmeğin ebatını küçültün hamurunuzu 2 veya 3 bölün ekmeğinizi bir de öyle deneyin başkada bir şey gelmiyor aklıma,maya tari geçmiş olsa hamur mayalanmaz,mayalama işlemi tamamlanıyor diyorsunuz.Acaba mayalandıktan sonra şekil verip tepside yarım saat bekleme aşamasını yapıyormusunuz,yoksa şekil verip hemenmi fırına atıyorsunuz ondan kaynaklana bilirmi kabarmaması,çünkü şekil verdikten sonrada tepsidede bekletilmesi gerekiyor.eğer hepsini harfiyen uyguluyorsanız mutlaka fırınınız pişirmesinden kaynaklanıyor olabilir.birde başka fırında pişirmeyi deneyin o zaman anlaşılır sorun fırındansa.Benim pişirdiklerim de bir sorun olmadı şimdiye kadar.İnşallah sorunu çözebilirsin şimdiden kolay gelsin.
  Kızımada sordum ekmek yaparken yaşadığınız sorunu oda fırının pişirmesinden kaynaklanıyordur mutlaka ,öneriside ekmeklerin ebatını küçütsün 200 derece de değilde 180 derece daha düşük ayarda yavaş pişirilirse belki daha iyi sonuç alır .Çünkü birden pişirdiği için kabuk bağlıyor içi çiğ kalıyordur dedi,bende ekmek yapmayı kızımdan öğrendim o pişirmeden önce hiç denememiştim ekmek yapmayı ,onun fikride böyle.İnşallah sonucu güzel olur Günseli.

 18.  

  fatma hanım çok teşekkürler benim fırınım gerçekten çok harlı yanıyormuş 180 derecede çok güzel oldu kızınıza ve size sevgiler teşekkürler hoşça kalın

 19. Fatma Tekin
   

  Günseli sorunun çözüldüğüne sevindim.Ellerine sağlık yiyenlerede afiyet olsun.

 20.  

  fatma hanım merhaba ben sizin sayenizde fırında ekmek yapıyorum ama benim fırınım küçük ekmekleri tam buğday ve normal un karıştırıp yapıyorum çok lezzetli oluyor çabuk bitiyor ekmek makinası almamı önerirmisiniz veya hangi marka etrafınızda kullananlar varmı bana bir tavsiyede bulunurmusunuz kızınıza ve size sevgiler hoşça kalın

 21. Fatma Tekin
   

  Merhaba Günseli benim ekmek makinam yok ama kızımın moulinekx(mulineks) marka makinası var.Pişirmesinden pek memnun değil,arada bir makinada pişirsekte genelde elimizle yoğurup fırında pişiriyoruz,tavsiye edermisiniz sorunuza gelince neden olmasın şimdilerde herşey otamatik.Etrafımda kız kardeşimin ekmek makinası var simbo marka,kızkardeşim çok memnun ekmek makinasından.Biz gittiğimiz zaman bizede pişiriyor gayet güzel ekmeğinide yedim biliyorum.Benim söyleyebiliceğim bu kadar siz kendiniz de internetten araştırabilirsiniz,aklınızda her hangi bir marka varsa kullanıcıların gönderdiği yorumları okuyup,ne kadarı memnun kalmış,kullandığı ürünün nesinden memnun olmamış değerlendirip ona göre alabilirsiniz ekmek makinanızı.

 22.  

  fatma hanım ekmek makinası ile ilgili yorumları okuyorum fakat o yorumu yapan kişilerin bu konudaki bilgisi çok önemli bu konuda yetkin sizin gibi bilgili birinden öğrenmek istedim. çok çeşitli yorumlar var aynı makineye bu konuda hiçbirşey bilmedikleri için yapamıyorum kötü diyorlar kimileride çok beğeniyorlar.bende simbo yu çok duyuyorum onunda kalitesi tartışmalı hoşça kalın

 23. Fatma Tekin
   

  Ben de simbo ekmek makinasını kullanan bir kaç kişiden memnun olduklarını duydum.Artık tercih sizin ev aletleri biraz da şans işi en iyi markayı alıp bir hayli para ödüyorsun iki sonra sorun çıkarıyor.Ucuz hiç duymadığım markadan iki gün sonra bozulur diye tahmin ediyorsun,umduğun gibi olmuyor uzun süre kullanabiliyorsun.yakınlarımdan böyle sorunlar yaşayan çok oldu.Sevgiler.

 24.  

  Fatma hanım,anlatım tarzınız çok güzel olmuş. Yeni evliyim ve en sonunda mayalı hamurla bişeyler yapmayı becerdim. Ben daha önce kuru mayayla ekmek yapmayı denedim,hatta hazır satılan ekmek yapma tariflerinden de aldım ama hep ekmek yerine kaya yaptım:)) Eşimle bile denedik hamur mayalamayı olmadı,ama bugün harika poğaçalar yaptım ve eşimin eve gelmesini iple çekiyorum şu an. Sizin tarifinizle poğaça tarifini karıştırdım. 4 yemek kaşığı şeker,1 bardak su ve 1,5 bardak sütle yaptım. Ama tabi önce dediğiniz gibi mayayı ufaladım,şekeri attım ve su ile sütü hafif ısıttım,sonra karıştırdım ve aldığı kadar da un attım. Sonra 1 su bardağı sıvıyağ ve 1 tatlı kaşığı da tuz attım. Mayalama işini de ılık fırında yaptım,işlem daha hızlı oldu. 2 tepsi hamur oldu,inanılmazdı!! En son olarak da küçük parçalar yapıp içlerine zeytin ezmesi,peynirli maydanoz ve patatesli karışım yapıp 3 ayrı lezzette poğaçalar yapıp biraz daha beklettim. En son da yumurta sarısı,susam ve çörek otu attım,pişirdim,offf nefis oldu..Bana yol gösterdiğiniz içiin size teşekkür ederim..

 25. Fatma Tekin
   

  Elerinize sağlık Canan hanım,eşinize size afiyet olsun.Deneyip başardığına sevindim,dikkatlice uyguladıktan sonra olmaması hamurun mümkün değil illaki olur.Helede geri dönüp yorum bırakmanıza çok memnun oldum,ben teşekküer edrim.

 26.  

  mayalı hamurları pek beceremiyorum çok güzeil anlaşılır şekilde yazılmış harfiyen uygulamaya gidiyorum inş bu sefer olur sonucu bildirmek için daha sonra tekrar yazacagım:)

 27. Fatma Tekin
   

  Kolay gelsin Seda,eğer yazılan şekilde uygularsan mutlaka başarırsın.Şimdiden elelerine sağlık.

 28.  

  fatma hanım Bende canan hanım gibi resmen kaya yapıyorum :) geçenlerde lahmacun yapmayı denedim ama sonuç resmen odun du :( hamur konusunda iyi değilim :( gözleme yapıyorum yumurta ve sütle yoğurup yumuşak hamur elde ediyorum tabi bu uyqulama her tarif için qeçerli olmuyor… tarifinizi deneyip tekrar dönmek istiyorum. umarım artık becerikli bir hanım olurum :)

 29.  

  Bu arada bende sinbo ekmek makinası kullanıyorum. Kesinlikle diğerlerine qöre çok iyi bir makina baton bir ekmek elde ediyorum ayrıca qüzel pişmiş oluyor.. Kesinlikle tavsiyemdir! pişman olmazsınız Günseli hanım..

 30. Fatma Tekin
   

  Elerine sağlık Meryem hanım,evde yapılan ekmek gibisi yok,pişerken ev mis gibi kokar,kardeşimde simbo ekmek makinası kullanıyor sonuçtan çok memnun.Lahmacun hamuruna gelince yoğururken içine biraz zeyinyağı ve tereyağı ekleyin,fırından çıkarttığınızda hafif tereyağı sürerseniz daha yumuşakolur.kuru olmasının nede bizim fırınlarımızdan kaynaklanıyor.Odun ateşinin kızğınlıgında lahmacunu fırına attıklarında,fırın kızgın olduğu için hemen 5 dakikada lahmacun kurumadan pişmiş oluyor.sizde evde hazırladığınız zaman mutlaka fırını iyice kızdırın,maksimum 10,15 dakikada fırından çıkarın hamurun kenarlarını yağlayın, yoğururken hamura yağ takviyesiyle yumuşatın,eminim daha başarılı sonuç edersiniz.Şimdiden kolay gelsin.

 31.  

  Merhabalar Fatma Hanım! Vermiş olduğunuz bilgiler için tşk ederim… Benim merak ettiğim birkaç şey var… Kuru maya ile yaş maya arasındaki fark nedir? Bazı tariflerde kuru maya bazı tariflerde yaş maya kullanılması söyleniyor. Hatta kuru maya bile kendi arasında (instant ve aktif) ayrılıyor… Örneğin ekmek makinasıyla ekmek yapımında kullanım kılavuzunda kuru maya kullanılması ve kuru mayanın su ile temas etmemesi gerektiği söyleniyor. Oysa o kuru maya paketinin üzerinde de suda eritilmesi söyleniyor… Bu tür ikilemler de insanı sadece tariflere bağlı kalmasına sürüklüyor… Örneğin herhangi bir tarif uygulamasına geçtiğimiz zaman malzemeleri heba etmeme adına sizin yukarıda vermiş olduğunuz bilgileri o tarif için rafa kaldırmış durumunda kalmak zorunda kalacağız. Sonuç olarak bütün tarifleri uygularken hamurun mayalanması vs gibi konularda nereye kadar ortak hareket etmek gerekir… Bu konuda gerçekten acemiyim ve bilgi almak için yazıyorum… Tşk ederim…

 32. Fatma Tekin
   

  Merhaba Frekans, instant mayayla aktif maya arasındaki farklar;
  İnstant maya kuru granül halde kullanıma hazır satılıyor (tıpkı kahve gibi). Raf ömrü de kuru olduğu için oldukça uzun (yanılmıyorsam 1 yıl saklanabiliyor).
  Yaş maya (aktif maya da denir) 40 gr’lık tek pişirimlik paketler halinde satılıyor. Aktif maya içerdiğinden ve yaş olduğundan raf ömrü oldukça kısadır (yanılmıyorsam 2 ya da 3 hafta).

  İnstan (yani kuru) mayanın, ekmek makinalarında kullanılmasının sebebi; makinada kabarma işlemi uzun sürdüğü için daha uygun olması. Makinada yaş maya kullanılırsa maya hemen aktifleşip kabarır ve makinadan taşabilir. Üstelik yaş maya hamuru makinada istemediğimiz kadar ekşitebilir. Yaş maya aktif olduğu için çok kısa sürede kabarır (hamurun miktarına göre 30 dakika ya da en uzun 1 saat).

  Ben her ikisini de kullanırken mutlaka önden ılk suda beş on dakika bekletirim. Hem işlemi hızlandırmak için, hem de hamurun kabarmama riskini ortadan kaldırmak için. Hamur kabarmazsa malzemeyi at çöpe o zaman. İnstant mayayı genelde doğrudan hamura katın diye yazıyor tariflerde, tecrübelerime dayanarak belirtmeliyim ki, hamur bu şekilde çok uzun sürede kabarıyor (2,3 saat gibi). Hele de işim aceleyse tercih etmiyorum. Garanti olsun diye mutlaka ılık suyla önceden biraz bekletirim. Sonuçta pişince lezzetinde ve pişmesinde bir fark olmuyor, yapacağınız hamur işi tarifdeki sürede pişer, lezzetinde de bir fark olmaz. Benim bilgilerim bu kadar inşallah size faydalı olmuştur. İnstant mayanın suyla temasında bir sakınca yok, tariflerde unla birlikte yoğurun diye yazar, ben yıllardır kullanırım bir sakıncasını görmedim, şimdiden size kolay gelsin.

 33.  

  Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. İnsanların ağzından lafı kerpetenle aldığımız bir dönemde sizden hem uzun hem de detaylı bilgiler almak gerçekten çok sevindirdi beni…

  Konuya dönmem gerekirse, kuru ve yaş maya arasındaki farkı, yazınızı okuduktan ve kafamda beni ikileme sürükleyen soru işaretlerini bir araya getirdikten sonra öğrenmiş bulunmaktayım.

  Ekmek makinasındaki mayalanma süresinin neden bu kadar uzun olduğunu da bu vesileyle anlamış oldum.

  Paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim…

 34.  

  Be de hamuru hazirladim bekliyorum umarim bu sefer yumusacik pogcalarim olur

 35. Fatma Tekin
   

  Elerine sağlık Burcu umarım memnun kalırsın.

 36.  

  mrb bende sizin gibi mayalama işlemi uyguluyorum ama pohçalarım fırından çıktıktan 10dk sonra içleri sertlesiyor sebebı nedır acaba?

 37. Fatma Tekin
   

  Merhaba Hatice içine kullandığın yağı az kullanıyorsundur,miktarından biraz daha fazla kullan.Daha da yumuşak olmasını arzu edersen hem sıvı yağı,hemde tereyağını aynı anda kullan bir de süt veya yoğurt mutlaka eklemelisin.Billahsa süt su yerine kullanırsan dahada yumuşak olur.Deneyip sonucunu yine bildir Allaha emanet olun,şimdiden kolay gelsin.

 38.  

  merhaba fatma hanım pogaca yaparken bana söyledıklerınızı aynen yaptım sayenızde hepsi bir
  harıka oldu hem iş arkadaslarım hem eşim çok begendı çok teşekkür ederım……………

 39. Fatma Tekin
   

  Ellerine sağlık Hatice hanım,beğenmene sevindim,elin alıştıkça her hazırlayışında ne kadar kolay olduğunu farketeceksin,önemli olan püf noktalarına uymak.Allaha emanet olun.Sevgiler.

 40.  

  Merhaba, vermiş olduğunuz bilgiler ışığıda hamuru yuğurdum.Gerçekten çok güzel puhaça yaptım.Sürekli aynı şekilde yapıyorum ve aynı güzellikte ve tadında puhaçalar yapmaya devam ediyorum.Çok teşekkürler…

 41. Fatma Tekin
   

  Memenun olmanıza sevindim kardelen,geri dönüş yapıp yorum bıraktığınız için ben teşekkür ederim.Ellerinize sağlık.

 42.  

  iyi gunler, ben polonyadan yaziyorum, burada restourantim war.ekmekci isi biraktiktan sonra soyle adam gibi ekmek yapan bulamadim. Simdi sizin tarifinizle cok guzel istedigim boyut we sekillerde ekmej yapiyorum.su anda doner ekmegi , lavas , corba yani icin kucuk ekmekler yapiyorum,tesekurler

 43. Fatma Tekin
   

  Ellerinize sağlık Tacettin bey ne güzel,tariflerimizin beğenilmesine çok sevimdim. Rabbim hayırlı bol kazanç nasip etsin inşallah.

 44.  

  acaba bu hamuru çörek yapımında da kullanamılıyormuyuz yoksa ev ekmegı ıcın mı kullanırız.tesekkurler emegınıze saglı.

 45. Fatma Tekin
   

  Tabi kullanabilirsin Bircan,eğer çöreği fında pişireceksen biraz sıvıyağ ve teryağı ekle, hamuru küçük parçalar alıp kızgın yağda kızartacaksan bişi çöreği gibi,yağ eklemene gerek yok direk mayalayıp ufak parçalar halinde elinle hafif aç kızart.Kolay gelsin.

 46.  

  Fatma hanim,
  harikasiniz, ilerlemis yasima ragmen, cok sik hamur isi yapmadigimdan olabilir, hamur mayalamayi bir türlü bilmiyordum. Ama sizin anlatisinizla ben bile(?) basarili oldum galiba. Anlatim tarzinizdan da cok sevecen, sabirli, sahane yazili anlatimi olan biri olarak sizi niteliyorum. Yüreginize saglik.

 47. Fatma Tekin
   

  Teşekkür ederim gece yorumlu okuyucumuz güzel sözleriniz için, faydalı olduysam ne mutlu bana, yazılarımızın okunup faydalı olması, sizlerin işine yaraması kızım ve benide çok mutlu ediyor.Başka tariflerde buluşmak dileğiyle Allaha emanet olun.

 48.  

  merhaba fatma hanım.1 seneden fazla yorum yapılmamış merak ettim.ayrıca bir sorum olacak size sabah erken sıcacık poğaçalar yemek için hamuru geceden mayalasak sabah yapsak olurmu acaba.mayalandıktan sonra buzdolabına koysak.herhangi bir zehirlenme konusu olurmu.kısaca sorayım uzun süre bekleyen hamur bozulup zehirlermi

 49. Fatma Tekin
   

  Olur tabi Ayşe hanım.Akşamdan mayalarsan dikkat etmen gereken nokta, buz dolabından bir saat önceden çıkarman gerekir, oda sıcaklığına gelip hamurun aktifleşip, kabarma kıvamına gelsin.Şimdiden kolay gelsin.

 50.  

  ben bile anladim, :)) cok güzel elinize saglik

 51. Fatma Tekin
   

  Teşekkür ederim Ozan.Sana kolay gelsin.

 52.  

  merhabalar fatma hanım .bu konudaki hasasiyetiniz ,anlatım şekilleriniz ve hiç usanmadan size yazan takipçilerinize cevap vermek için dönmeniz beni size hayran bıraktı : )
  Bende deniyeceğim tarifinizi zaten bu hamur mayalama işi çok basit gibi görünsede aslında tutturması zordur .cesaret edemeyiz bi türlü,fakat sizin sayenizde tüm cesaretimi toplayıp bu işi yapmaya karar verdim.herşey için teşekkürler ,başka denenmiş ve güzel tariflerinizi bekliyorum…emeğinize sağlık.

 53. Fatma Tekin
   

  Teşekkür ederim Sevgi içten yüreklendirici sözlerin için.Şimdiden kolay gelsin,umarım pişirdikden sonra bizlerle paylaşırsın.

 54.  

  ne güzel oldu mııııııııııı

 55.  

  oh ne güzel oldu ben yaptım pizzam hazır ve yiyelim ham [[facebee]]

 56. Fatma Tekin
   

  Ellerine sağlık Esma,sizlere afiyet olsun.

 57.  

  merhaba fatma hanım ben hamuru gözleme yapımında kullanacagım ama hamur kabardıktan sonra ne kadar süre bu hamuru kullanabilirim 1 gün 2 gün olurmu

 58. Fatma Tekin
   

  Buzlukda bir ay kadar durabilir,buzdolabının soğutucu bölümünde bir hafta saklayabilirsiniz.Önemli olan hamuru hazırlamadan önce,buzlukdaysa bir saat, soğuyucu bölümündeyse yarım saat oda sıcaklığına bekletmeniz gerekiyor, ondan sonra hamuru hazırlayıp, on dakika bekletip pişirmelisiniz .Şimdiden kolay gelsin Fikri bey. .

 59.  

  teşekkürler emeğinize sağlık

 60.  

  Merhabalar,

  Hamuru hazırladık, mayalanmasını beklemeden direkt buzdolabına koysak ve sabah 1 saat bekletsek yeterli olacaktır değil mi? (poğaça yapımı için ) yoksa 1-1,5 saat mayalayıp mı buzdolabına mı koymamız gerekecektir.?

  Teşekkürler..

 61. Fatma Tekin
   

  Her iki türlüde olur Güneş.Mayalanmasını beklemek istemiyorsan hamuru yoğurup dola kaldırabilirsin.Dolapdan çıkarıp, hamuru oda sıcaklığında sarın,1,1,5 saat kadar mayalama işlemini uygulayabilirsin, bu zaman zarfında daha kısa sürede hamur iki katı olursa olmuş demektir,hamuru gözlemleyip bunu anlayabilirsin.Hamur iki katı olduysa mayalanma tamamlanmıştır. Hamur iki katı olunca tekrar yoğurun, malzemeye şekilverin, tepside bekleme aşamasına geçip fırına verin.Şimdiden kolay gelsin .

 62.  

  bilgilendirdigimiz icin tesekkurler.. gercerkten cok aciklayici bir tarif olmus..umarim yarin uyguladigimda bende guzel bir sonuc alabilirim..:)

 63. Fatma Tekin
   

  Püf noktasını dikkatle uyguladıkdan sonra, mutlaka güzel sonuç çıkacaktır ortaya.imdiden sana kolay gelsin, güzel yorumun için ben tşekkür ederim Dilek.

 64.  

  O kadar güzel, her seyi en ince ayrintisina kadar anlatmissiniz ki, tam da böyle bir sey ariyordum! Emeginize saglik, Allah razi olsun. Yorumlari tek tek özenle cevaplamaniz da ne güzel..Sevgiler.

 65. Fatma Tekin
   

  Teşekkür ederim Feyza.Memnun kalmana sevindim,geri dönüp yorum bırakman ayrıca incelik,sendende Allah razı olsun.

 66.  

  merhaba.yaş maya da kuru maya da kullanırım.ilk denemeye başladığımdan beri hiç sorun yaşamadan gayet rahat bi şekilde pastaneden çıkmış gibi pişirebiliyodum.fırın aynı fırın,usül aynı usül,mayanın tarihine de bakıyorum daha yeni..son 4 denemedir çöpe gidiyo hamurlar.mayalanıyo gayet güzel kabarıyo. ama pişerken bişey oluyo sönüyo.taş gibi oluyo.

  iki gün üst üste denedim. aynı maya aynı ölçü(bu aralar instant büyük paketten kaşıkla ölçüp kullanıyorum) birinci gün yemeye doyamazsın öyle güzel oldu.ikinci gün dişimi kıracaktım nerdeyse. sorun nerde anlayamadım.

  güzel olanı mayalarken sıcak fırının üstüne oturtmuştum.orda sıcakta kabardı. soğuk fırına koydum mis gibi oldu.

  kötü olanı da yoğurt mayalar gibi sardım. öylece bıraktım sabaha kadar durdu. sabah 5.5- 6 gibi açtım baktım güzel kabarmış taşmış. ( geçen bi yerde yatıya kalmıştım.ordaki kadın da sabaha kadar bekletmişti çok güzel olmuştu.taşmıştı aynı benimki gibi.ama gayet başarılıydı.o yüzden cesarete sabaha kadar bıraktım) fırına koydum ne güzel kabardı diye sevinirken son 10 dk da bi çöktü söndü n,mete öyle denmez ama yiyecekten başka herşeye benzedi.

  unum sütüm ziyan oldu. o kadar cesaretim kırıldı ki artık hayatım boyunca mayalı yapıp yiyemeyeceğimi düşünüyorum.

  ben ne hamurlar mayaladım,bu kesin kabarmaz dediğim bir çok hamurum harika lezzetli olmuştu. o kadar özeniyorum kelimesi kelimesine tariflere uyuyorum yokkkk…çıldıracam burda yazana göre tekrar denemek istiyorum ama korkumu yenip geçemiyorum başına. gidip yaş maya mı alsam acaba.ya da kuru mayayı hamurun içine direkt koysam da mı denesem. değişiklik olur cesaretim gelir belki. ağlayacam nerdeyse ya. misafire rezil olmayayım diye bi gün önceden deniyorum. o bitiyo. ertesi gün aynı şekil yapıyorum olmuyo.yine rezil oluyorum yine rezil oluyorum. hayır bu zamana kadar beceremiyo olsam neyse…:(((

 67. Fatma Tekin
   

  Hatice sorun yaşamana üzüldüm,harfi harfiyen her noktayı ulyguluyorsan, sorun fırından kaynaklana bilir.Mayalı hamurları genelde kızgın fırına atarım, sizin fırının kızgınlık derecesini bilemiyorum.Çok kızgın harlı ısıtıyorsa kurutuyor olabilir.Biraz ısıyı düşürün belki sorun çözülür.Pişirme süresini kısa tutabilirsiniz.
  Poğaça,açma türü hamur mayalarken malzeme ölçülerine bir uy,hamuru yumuşak tut, örneğin eline hamur yapışıyorsa un eklemek yerine elini yağlaki gereğinden fazla un eklememiş olursun,fırının ayarından kaynaklanıyor gibi görünüyor, kaç derecede pişirdiğini belirtmemişsin,eğer yüksek ısıdaysa derecesini biraz düşür.
  Yazdığın yorumdan anladığım kadarıyla, bir gün sonra sertleşiyor diyorsun.
  Yada içine koyduğunuz yağ oranını artırın,daha yumuşak ve kısa sürede pişebilirsiniz.Örneğin, poğaça hazırlıyorsanız, hamura hem sıvı yağ kullanın, hem tereyağı, süt veya yoğurt mutlaka kullanın.Kuru maya yerine yaş maya kullan.Daha pofidik poğaçalar elde edersiniz.Aklıma gelenler bunlar, umarım sorunu çözülür
  Verdiğim poğaça linklerini tıklayıp bilgi alabilirsin.
  Dere Otlu Kaşarlı Sandviç Poğaça
  Patatesli Top Poğaça
  Dere Otlu Kaşarlı Sandviç Poğaça

 68.  

  bana da ısı ayarı ve pişirme süresindenmiş gibi geldi cevabınızı okuyunca.

  bir gün sonra falan değil fırından sepsert çıkıyo zaten.
  bi de dediğim gibi normalde aynı tarifle nasıl yapsam da olan şey bi gün olup bi gün olmayınca kafayı yiyecek gibi oluyorum doğal olarak. ama düşündüm de fırını sık kullanıyorum. ısıyı takip edememiş olabilirm. yani güzel piştiği gün başka şeyler pişirmişimdir muhtemelen ve ayarını oynatmışımdır. sonra da yanlış ayarı doğru sanmışımdır. 30-35 dk kalıyo galiba fırında.ama üstü kızarmadığı için bekletmek zorunda kalıyorum. altına yağlı kağıt seriyorum altı pişmez diye alt rafa koyuyorum. galiba ondan oluyo. eskiden yağlı kağıt kullanmıyodum çünkü. dereec de 170 200 oluyo. midi fırın ve iyi ısıtıyor. hızlı pişiriyor. kaça getireyim?

 69.  

  linkleri açamadım. sitede arayayım tariflerinizi

 70. Fatma Tekin
   

  Kuruyan hamur işlerinizi hangi derecede pişirdiyseniz, ondan yirmi derece daha düşük ısıda pişirin bence. Yani 200 derecede pişenler kuruduysa, 180 derecede tekrar deneyin. Fırınların sıcaklık ayarları çoğunlukla göstergelerinde gösterilen ısıyla aynı olmuyor. Örneğin benim büyük turbo fırınımda 160 derecede bile pişirsem, kek bir türlü iyi pişmiyor. Çünkü çok fazla sıcaklık üretiyor. Oysa yemek ve böreklerim o fırında harika oluyor. Ben de kek için mini fırınımı kullanıyorum. Sizin de benzer bir probleminiz olduğunu düşünüyorum. Her pişirme öncesi fırınınızın ayarlarını kontrol edin. İnşallah bu sorununuza çözüm olur.

  Tariflerin linklerini yükleyememişim. Şimdi tekrar yüklüyorum:
  Dereotlu Kaşarlı Sandviç Poğaça
  Patatesli Top Poğaça
  Sürpriz Poğaça

 71.  

  teşekkür ediyorum.sürpriz poğaçaya çok heves ettim.inşallah en kısa zamanda deneyecem.tepsi mayası çok önemli midir?onun yerine soğuk fırına koysak olmuyor mu?
  (kayın validem hiç mayalandırmadan yapar.yoğurur,bekleyelim diye oturur ama dayanamaz. kalkar yapar. soğuk fırına sürer ne güzel olur:) hamaratlık böyle bişey herhalde:) ben yapsam çöpe gider.

  bi de kuru mayalı tarif verseniz. çünkü eminim yakında zamanda hırsa gelip kuru mayayla da enfes poğaçalar yapmayı başarmaya çalışacam.ama bunun için yardımınıza ihtiyacım var

 72. Fatma Tekin
   

  Ben hiç soğuk fırında pişirmedim Hatice,denemek lazım, mayalı hamurlar genelikle kızgın fırında pişer ve bekletilerek yapılır benim bildiğim.
  İkinci soruna gelince, verdiğimiz linkleri kuru mayaylada hazırlayabilirsin bir sorun olmaz.Şimdiden kolay gelsin.
  Birde yeşil elma proğramında Oktay usta genellikle kuru mayayla hazırlar hamur işlerini, bir kaç kez hamurları hazırlarken seyredersen, püf noktasıları öğrenerek sorunlarını halledebilirsin.Şimdiden kolay gelsin.
  Kuru mayaylada hazırlarsan,yaşmaya gibi ılık suda, veya koyacağın ılık sütün içinde 5 dakika mutlaka beklet,ondan sonra diğer malzemelerini ilave et, göreceksin hamurun daha çabuk kabarıp istediğin sonucu elde edeceksin.
  Elin mayala işlemine alıştıkdan sonra, zamanla zaten kendiliğinden direk, mayayı bekletmeden, hamuru yoğurmaya başlayacaksın.

 73.  

  yaptım yaptım oldu be sefer:) çok teşekkür ederim cesarete geldim sayenizde ve sorun tespiti yapmamı sağladınız. fazla mayalanınca ekşidiğini bilmiyordum mesela. demek ki ondan olmuş son ziyan olan poğaça.
  bi de hızlı ateş sertleştiriyor demek ki. tamam kaptım inşallah ben bu işi:) bundan sonra ziyan etmek yok Allahın izniyle:)

 74. Fatma Tekin
   

  Ellerine sağlık Hatice,Maşallah hadi bakalım kolay gelsin.

 75.  

  uzun bir aradan sonra yapabildiğim pofidik poğaçalar için size çok teşekkür ediyorum :)

 76. Fatma Tekin
   

  Ellerine sağlık Nergis,beğenmene memnun oldum.Sizlere afiyet olsun.

 77.  

  Çok teşekkürler bende mayalı hamur yapma konusunda ki 1-2 başarısız deneyimimden sonra uzun yıllardır küskünlük içerisinde idim. Sizin anlatımınız çok net ve cesaret verici harfiyen uydum sonuç harika… güzel yumuşacık cantıklar oldu. Mutluyum. Artık yapmaya korkmadan devam edebilir pizzalar da yapabilirim.

 78. Fatma Tekin
   

  Başarmana sevindim Belgin,ellerine sağlık.Hadi bakalım şimdiden kolay gelsin,sıra pizza yapına, güzel haberlerini bekliyorum.

 79.  

  ben uzakdogu ulkelerinden malezyada yasiyorum tavuk doner satiyorum burda satilan lavaslari begenmedigimden (ekmek demeye bin sahit ister lezzet sifir kagit gibi kuru) ben lavasi kendim yapmaya karar verdim ilk deneme husran oldu lavas kupkuru ve lezzeti yok 2. de lezzeti yakaladim ama 4 saat sonra nerede saklarsam saklayayim kupkuru oldu. 3. de tuz katmayi unuttum tuzsuz oldu simdi 4. olarak sizin tarifinizi deneyecegim elinizi kolunuza saglik cok detayli bir sekilde anlatmissiniz.

  burda ekmek kulturu yok birde burda dr oatker in hamuru yumusak tutan bi toz seklinde urunleri var ekmek yapan bi turk arkadas var o onerdi 24 saat yumusak tutuyor diyor birde onu deneyecegim lezzet tutturdum yumusak ama plastik saklama kadinda sakliyorum 4 saat sonra kupkuru oluyor . protein orani % 9 olan un kullandim sanirim 3. sinif un yuzeyi kupkuru oluyor 1. sinif un olan % 17 protein un kullandim oda cok gevrek yarinda 12 % protein iceren orta kalite un aldim onunla deneme yapicam eger tutturursam buradan size yazarim

  kafaya koydum kendi lavasimi kendim yapacagim :)

 80. Fatma Tekin
   

  Kolay gelsin Arif bey inşallah başarırsın.Hamuru yoğururken içine bir yemek kaşığı teryağı veya zeytinyağı eklersen,yada her ikisini kullan.Daha yumuşak kuru olmayan lavaşlar elde edersin.Bir kaç gün dolapta saklayıp hafif ısıtarakda tüketebilirsin.Başarılar.

 81.  

  bugun rahatsizdim cok sicak burasi tropikal bir ulke ok deneyecegim tereyagi ve zeytinyagini beraber kullanacagim gunde 100 veya 200 lavas tuketiyorum artik ona gore tereyagi ve zeytinyagi kullanacagim

  bu arada yazdiklarinizi yazdirdim printer den kagida ihtiyacim oldugunda artik devamli yardimci olur bana tesekkur ederim iyi gunler

 82.  

  Merhaba
  Gunlerdr ekmek tarifi ariyorum,mayali,yasmayali…derken sizin yazilari okuyunca detayli tarifleri gorunce bayildim:-) ekmek makinem var onda ekmek yapmak cok zevkli,simdi burda okudugum bilgilerle makineye uydurmaya calisicam :-)

 83. Fatma Tekin
   

  Beğenmene sevindim İrem,şimdiden ellerine sağlık,kolay gelsin.

 84.  

  Hiç kabartma tozu koymayacak mıyız ? 😮

 85. Fatma Tekin
   

  Mciz kabartma tozlu hamur değil,mayalı hamur.

 86.  

  Çok teşekkürler. Ne kadar güzel bir yazı. Ellerinize ve paylaşıma açık kalbinize sağlık..

 87. Fatma Tekin
   

  Ben teşekkür ederim Sibel, beğenmene memnun oldum.Faydalı olduysa ne mutlu bize.

 88.  

  Fatma Hanım Merhabalar,
  Öncelikle sizi tebrik ediyor ve çok teşekkür ediyorum.
  mayalı hamur ile ilgili google’da yaptığım arama sonucu sitenize geldim.ne kadar güzel yazmışsınız.tüm bilgilendirmeleri yapmışsınız.aklımdaki tüm soruların cevabını yazınızda bulmuş olmak beni mutlu etti.
  emeğinize, yüreğinize sağlık.
  sağlıcakla kalın,
  sevgiler

 89. Fatma Tekin
   

  Yazının sizi bilgilendirdiğine, işinize yaradığına sevindim, güzel sözleriniz ve dilekleriniz için kızım adına ben teşekkür edrim Elçin Hanım.Ne mutlu bize.Birilerine faydalı olmak beni mutlu ediyor.Sevgiler

 90.  

  İyi geceler Fatma Hanım;
  Ben mayalı pastaları çok severim fakat bu zamana kadar cesaret edip yapamamıştım. Yarın misafirlerim gelecek ve inşallah verdiğiniz müthiş açıklayıcı tarif sayesinde ben de mayalı bir pasta yapabileceğim. Size nasıl teşekkür etsem az… Allah razı olsun sizden :)

 91. Fatma Tekin
   

  Ben teşekkür ederim Beyza,ne güzel dilekler bunlar,utandırdın beni.İşine yarıyacaksa ne mutlu bize.Şimdiden kolay gelsin.

 92.  

  Tarificin tekrar tesekkur etmek istedim. Bu yasima kadar hamur mayalayamamistim.
  Sayenizde bu korkuyu yendim. Pastayi yaptim ve cok guzel mayalanmisti. Artik gonlumce hamur isleri yapabilecegim :)

 93. Fatma Tekin
   

  MaşAllah Beyza çok sevindim. Ellerine sağlık,sizlere afiyet olsun,böyle güzel yorum alınca birileri faydalı olmak beni ziyadesiyle mutlu ediyor.Geri dönüş yapıp bize yorum bıraktığın için ben teşekkür ederim.

Yorum Yaz

Mutfak Penceresinde Ara
Arşivler
Dergi & Kitap
TuzBİBER Dergisinin son sayısı için tıklayınız.