Kış Hazırlıkları: Bamya

Bamya bu tarifteki gibi hazırlanıp, istenildiği zaman açılıp kullanılabiliyor. Kışın bamya yemeği arayanlara öneriyoruz. Şimdi tarife geçelim.

Malzeme Listesi:

  • bamya (bizimki 2 kilo kadardı)
  • bardak domates (3 kilo kadar)
  • limon tuzu (1 yemek kaşığı)
  • kalın tuz (1 avuç kadar)
  • zeytinyağı (1 su bardağı)

Tarif:

Bamyaları yıkayıp tepelerini elma soyar gibi soyduk. (Bu aşamada bamyanın sümüklenmemesi için tepelerinden kesmeyip, sadece soyuyoruz.) Domateslerimizi bu defa rendeliyoruz. Tencerede önce domatesi kavurup üzerine bamyayı, limon tuzunu ve tuzu ekleyip karıştırıp kaynamaya bırakıyoruz. Bir taşım kaynadıktan sonra yine daha önce olduğu gibi sıcak sıcak kavanozlayıp, sıkıca kapatıyoruz. Soğuyunca karanlık dolaba kaldırıyoruz.

“Kış Hazırlıkları: Bamya” üzerine 3 düşünce

  1. bamyayı çok az kaynattınıznasıl duruyor yani kaç kaika kaynattınız yazarmısınız siz yaptınız yani garantilimi yapmak istiyorum yardımcı olursanız memnun olurumheryerde okuyorum dometesleri ve biberleri kaynatılıyo diye okuyorumaz kaynatırsak oluyor değilmi

  2. Bamyanın kaynatma süresi tencereyi ocağa koyduktansonra fokurdamaya başlayana kadar, fokurdayınca ocağın altını kısıp kavanozları doldurmaya başlayabilirsin.Kavanozlamayıp soğuyunca , buzdalabı poşetlerine bir sefer pişirimlik olarak dondurucuya da koyabilirsin.kolay gelsin Münevver, kavanozu kapatma aşamasında çok sıkı kapatmalısın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir