Güllaç

Ramazan deyince aklımıza ilk gelen tatlıdır ‘Güllaç’. Kolayca hazırlanan, hafif, severek yediğimiz ve misafirlerimize yedirdiğimiz bu güzel tatlıyı, Ramazan nedeniyle internet günlüğümüzde yazma ihtiyacı duyduk.

Malzeme Listesi:

  • 250 gr. güllaç (yaklaşık onbir yaprak)
  • 750 gr. toz şeker
  • 1 kilo 750 gr. süt
  • 1su bardağı ceviz (birazını üzerini süslemek için ayırıyoruz)
  • 1avuç nar

Tarif:

Önce sütü ve şekeri tencereye koyup bir taşım kaynatıyoruz, ocağın altını kapatıp sütü ılımaya bırakıyoruz. Güllaç yapraklarının kalın kenarlarını makas yardımıyla kesiyoruz. Bu işlemi yapmamızın sebebi, güllacın kalın kenarının sütü çekmemesi. Derince bir tepsiye bir yaprak güllaç, bir kepçe ılıttığımız sütten koyuyoruz. Yaprakların yarısına kadar bu şekilde devam ediyoruz. Yaprakların yarısına gelince araya bir kat dövülmüş ceviz döşüyoruz. Üstüne tekrar bir yaprak güllaç, bir kepçe süt döküyoruz ve güllaç yaprakları bitene kadar böyle devam ediyoruz. Güllacımızın 15 dakika sütlü şerbeti çekmesi için bekletiyoruz. Kalan şerbeti üstüne döküyoruz, soğuyunca dolaba kaldırıyoruz. Soğuk servis yapıyoruz. Afiyet olsun.

“Güllaç” üzerine bir yorum

  1. Bugün dünürlere iftara davetliyiz, giderken sizin güllacınızdan yapacağım, çok güzel görünüyor, inşallah sizinki gibi lezzetli olur…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir